Jeśli chcesz wiedzieć czy na Twojej działce znajduje się stanowisko archeologiczne i co w takiej sytuacji zrobić, to istnieje kilka ważnych kroków, które należy podjąć.
1
Sprawdzenie informacji o działce
Przed zakupem działki warto sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, zwanego w skrócie Studium są informacje o stanowiskach archeologicznych znajdujących się w okolicach interesującej nas działki. Sprzedający ma obowiązek poinformować o wszystkich “obciążeniach” terenu, który nas interesuje, może się jednak zdarzyć że coś przeoczy.
2
Uzyskanie uzgodnienia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Zanim zakupisz działkę lub też w przypadku nieruchomości już posiadanej możesz wystąpić do Konserwatora zabytków z wnioskiem o wydanie zakresu i rodzaju niezbędnych badań archeologicznych. Wzory wniosków znajdują się na stronach urzędów. W odpowiedzi na Twoje pismo urząd w terminie do 30 dni określi jaki jest zakres prac archeologicznych. Czy wymagany jest nadzór archeologiczny, wyprzedzające badania archeologiczne lub na przykład inwestycja jest na tyle daleko od strefy ochrony stanowiska, że żadne badania archeologiczne nie są wymagane.
Ważne żebyś dołączył do wniosku plan, na którym widoczna będzie lokalizacja inwestycji, jej skala i szerszy kontekst, czyli najbliższa droga lub inny punkt charakterystyczny. Projekt taki może być wykonany odręcznie, pamiętaj tylko żeby był czytelny - zaoszczędzi to czas urzędnikowi a w szczególności Tobie, bo nie będzie konieczności odsyłania poprawek.
3
Wniosek o przeprowadzenie badań archeologicznych
Jeżeli okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie nadzoru archeologicznego, wyprzedzających badań archeologicznych lub innego rodzaju prac archeologicznych konieczne będzie uzyskanie zgody na badania archeologiczne. Zgodę taką w formie decyzji wydaje lokalny Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na tym etapie przydałaby się pomoc archeologa.
4
Znalezienie firmy archeologicznej
Współpraca z firmą archeologiczną jest niezbędna do przeprowadzenia profesjonalnych prac archeologicznych. Firma ta może również pomóc w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na badania. Na terenie województwa Zachodniopomorskiego taką firmą jest na przykład: Archeolog Szczecin.
5
Przeprowadzenie prac archeologicznych
Badania mogą mieć formę nadzoru archeologicznego lub wyprzedzających badań archeologicznych. W przypadku nadzoru uprawniony archeolog uczestniczy w pracach ziemnych, kontrolując, czy nie natrafiono na jakieś zabytki. Natomiast w przypadku badań wyprzedzających, prace archeologiczne wykonywane są przed rozpoczęciem inwestycji.
6
Postępowanie w razie odkrycia zabytków
W przypadku znalezienia zabytków archeolog zabezpiecza je, dokumentuje i eksploruje, stopniowo uwalniając przestrzeń inwestycji na kolejne jej etapy.
7
Sprawozdanie z badań i zwolnienie działki
Po przeprowadzeniu badań archeolog przygotowuje sprawozdanie, które składa w urzędzie konserwatora zabytków.
Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną a wyjaśnię Tobie wszystkie szczegóły. Możesz zadzwonić: 603 205 469 lub napisać maila z pytaniami: archeolog.szczecin@gmail.com