Stanowisko archeologiczne to miejsce, gdzie zachowały się ślady obecności człowieka z przeszłości. Może to być zarówno pozostałość po krótkim wydarzeniu z przeszłości, jak i długotrwałym procesie, w który zaangażowanych było wiele pokoleń. Stanowiskiem archeologicznym może być najdawniejszy ślad obecności człowieka, ale też pozostałości po niedawnych wydarzeniach. Nie łatwo jest wskazać granicę czasową, która pozwalałaby ustalić, czy dany relikt jest już stanowiskiem archeologicznym, czy też nie. Wiele w tym przypadku zależy od naszej wiedzy i zainteresowań, które też zmieniają się z biegiem czasu.
Na terenie Polski odkryto do tej pory ponad 450 000 stanowisk, a nasze województwo pod tym względem znajduje się na 3 pozycji (wg. Narodowego Instytutu Dziedzictwa - zabytek.pl).
Liczba stanowisk archeologicznych na Pomorzu Zachodnim. Źródło: zabytek.pl
Niestety, nie możemy zrobić takiego prostego przełożenia. Wynika to między innymi, z takich czynników jak:
Jak zatem widać, wspomniana liczba stanowisk w naszym województwie pokazuje raczej stan badań, niż faktyczne zagęszczenie osadnictwa w przeszłości. Choć można przyznać, że jak na 5 miejsce pod względem powierzchni to ta 3 pozycja województwa zachodniopomorskiego jest niczego sobie 🙂.
Głównie dzięki unikatowemu w skali światowej programowi “Archeologicznego Zdjęcia Polski”. Projekt ten, rozpoczęty w 1978 roku, polegał na przeczesywaniu powierzchni kraju, czyli prowadzeniu badań powierzchniowych, w trakcie których grupa archeologów przemierzała zaorane pola, łąki, lasy w poszukiwaniu wszelkich śladów aktywności człowieka. Metoda ta była wsparta analizą danych archiwalnych oraz wywiadami prowadzonymi z mieszkańcami okolicznych terenów.
Tak zebrane dane nanoszono jako punkty lub obszary na mapę, a także na specjalne karty, w których opisywano charakter znaleziska, chronologię czy zagrożenia dla zabytku.
Chociaż oficjalnie projekt już się skończył, to w dalszym ciągu odkrywane są nowe stanowiska archeologiczne i powstają nowe karty zabytków archeologicznych.
Karta stanowiska archeologicznego Mierzyn 17
Mapa okolic Szczecina (Dołuje, Mierzyn, Stobno) z zaznaczonymi stanowiskami archeologicznymi
Jeżeli interesuje Cię czy w Twojej okolicy znajduje się jakieś stanowisko archeologiczne, możesz to sprawdzić na mapie znajdującej się na stronie zabytek.pl
Create a free web page with Mobirise