W dzisiejszym wpisie kontynuuję relację z XXIV Sesji Pomorzoznawczej, która odbyła się niedawno w Szczecinie. Poprzednim razem, myślą przewodnią wpisu były pradzieje Pomorza, tym razem skupimy się na jednym z ważniejszych wydarzeń w historii naszego regionu czyli Chrzcie Pomorza.
Proces chrystianizacji Pomorza rozpoczął prawie 900 lat temu i w przyszłym roku będą miały miejsce wydarzenia jubileuszowe z nim związane. W trakcie Sesji Pomorzoznawczej usłyszeliśmy cztery wystąpienia, które prezentowały wyniki prac prowadzonych w ramach projektu “Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia”:
Doktor Paweł Migdalski z Instytutu Historycznego US przedstawił jakie rezultaty osiągnęli do tej pory wraz z zespołem Pracowni. Prezentowane były m. in.:
- Wyniki badań konstrukcji dachów wiejskich kościołów na Pomorzu Zachodnim, które jak się okazało skrywają przed nami jeszcze wiele tajemnic;
- Weryfikacja stanu zachowania wyposażenia kościołów w dawne przedmioty związane z kultem religijnym, tak jak na przykład kielichy czy świeczniki;
- Badania otoczenia i wnętrz kościołów przy użyciu nowoczesnych metod nieinwazyjnych, które mogą pomóc w odszukaniu starszych konstrukcji, fundamentów, znajdujących się pod ziemią.
Prof. Andrzej Janowski zaprezentował wyniki badań na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Pyrzycach.
Podczas wystąpienia prof. Janowski przedstawił wielowiekową historię obiektu wiązanego m.in. z misją chrystianizacyjną Ottona z Bambergu, a także omówił wstępne wyniki z tegorocznych wykopalisk.
Zaprezentował na przykład wyjątkowy fragment okucia pochewki noża z ornamentem zwierzęcym, który może pochodzić z przełomu X i XI wieku, oraz tajemnicze wzniesienie ukryte pod ziemią w centrum grodu.
Doktor Katarzyna Ślusarska z Katedry Archeologii US zaprezentowała wyniki współpracy polsko-amerykańskiej grupy badawczej na późnośredniowiecznym cmentarzysku w Żelewie.
Podczas prac odkryli 15 pochówków, które wiązane są przez badaczy z nieistniejącą już osadą należącą do cystersów z pobliskiego Kołbacza. Prace w przyszłości będą kontynuowane. Poszukiwane będą na przykład pozostałości kaplicy, do której ten cmentarz przynależał.
Pani Doktor Beata Wywrot-Wyszkowska z IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie zaprezentowała wyniki poszukiwań zaginionej wsi Kłodony, która według jednej z hipotez mogłaby się znajdować w miejscu współczesnej wsi Kłodkowo w gminie Trzebiatów.
Kłodona, według źródeł pisanych, miała być miejscem postoju Ottona z Bambergu podczas jego misji chrystianizacyjnej, to tam Otton miał ochrzcić wielu ludzi oraz nakazać budowę kościoła św. Krzyża.
Te odkrycia to kolejny krok w naszej archeologicznej podróży po Pomorze Zachodnie. Czekajcie na kolejne relacje z tej pasjonującej sesji i śledźcie moje wpisy, by razem odkrywać przeszłość naszej pomorskiej ziemi.
Made with Mobirise - Get more